Opublikowany przez: monika.g 2017-02-08 17:33:52
Autor zdjęcia/źródło: Bisfenol A @ teksomolika/Freepik
Jedzenie, które kupujemy w sklepie to nie tylko sam produkt spożywczy, ale również jego opakowanie. Plastikowe pudełko, folia czy puszka mogą zawierać szkodliwy związek chemiczny jakim jest bisfenol A. Składnik ten przenika do jedzenia i spożywamy go razem z potrawą.
Bisfenol A oznaczany również za pomocą skrótu BPA jest związkiem chemicznym wykorzystywanym do produkcji tworzyw sztucznych, głównie plastików, a więc znajduje się w plastikowych butelkach, pojemnikach na żywność, ale także zabawkach. Powleka się nim wnętrza puszek, aby metaliczny posmak nie przenikał do żywności, z niego robione są płyty CD, używany jest także do produkcji niektórych tanich kosmetyków. Szczególnie duże jego stężenie jest w paragonach fiskalnych oraz na papierach termicznych. Znajduje się więc w ogromnej liczbie produktów, z którymi mamy styczność na co dzień.
Składnik ten nie zmienia zapachu ani smaku potraw, dlatego tak chętnie używany jest w opakowaniach żywności. Nie jest rozpuszczalny w wodzie, ale za to bardzo dobrze przenika do produktów zawierających cukier i tłuszcz. Swoją budową cząsteczkową przypomina estrogen – żeński hormon płciowy. To podobieństwo sprawia, że wywiera on silny wpływ na funkcjonowanie organizmu, a zwłaszcza na jego gospodarkę hormonalną. W związku z tym zaburza on przede wszystkim płodność, prowadząc do niepłodności, zwłaszcza u mężczyzn, zaburza prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Przyczynia się do otyłości, chorób serca oraz cukrzycy typu 2.
Szczególnie duży wpływ wykazuje na organizm małych dzieci oraz dzieci w łonie matki, przez co jest niebezpieczny również dla kobiet w ciąży. Organizm dziecka jest niedojrzały i nie potrafi zniwelować toksycznego działania tego składnika.
Zaburza on prawidłowy rozwój dziecka, może prowadzić do uszkodzenia mózgu, zwłaszcza gdy dziecko jest narażone na jego działanie już w okresie płodowym. U kobietom w ciąży wystawienie na działanie dużych ilości bisfenolu A może prowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. U męskich płodów powoduje on zaburzenia androgenne, ponieważ podobieństwo do estrogenu sprawia, że blokuje on działanie męskich hormonów płciowych. W późniejszym okresie życia mężczyźni mogą mieć zaburzenia w sferze zachowań seksualnych.
Nie podgrzewaj jedzenia w plastikowych opakowaniach – podgrzewanie uwalnia duże ilości bisfenolu A do pożywienia.
Unikaj puszkowanych potraw – nie kupuj konserw czy warzyw w puszkach, wybieraj te w słoikach i szklanych opakowaniach. Jeśli masz już jedzenie w puszcze po otwarciu przełóż je do szklanego lub ceramicznego opakowania.
Uważaj szczególnie na uszkodzone opakowania – porysowane lub popękane plastikowe pojemniki i opakowania wydzielają dużo większą dawkę BPA niż nieuszkodzone. Lepiej jak najszybciej się ich pozbądź.
Myj ręce po przyjściu ze sklepu – biorąc do ręki paragon fiskalny jesteś atakowany ogromną ilością BPA, która się na nim znajduje. Szczególnie narażeni na jego działanie są kasjerzy, dlatego powinni oni w miarę możliwości jak najczęściej myć ręce.
Unikaj plastikowych zabawek – dla malucha wybieraj zabawki drewniane lub tekstylne, a książeczki papierowe. Uważaj natomiast na książeczki do kąpieli, które są z plastiku oraz zabawki nieznanego pochodzenia, zwykle produkowane tanim kosztem, więc przy użyciu materiałów z domieszką chemicznych substancji.
Wybieraj opakowania z napisem „BPA free” - wiele plastikowych opakowań zaczęto już produkować bez użycia bisfenolu A. Są one oznaczone napisem „BPA free”. Te opakowania, w których BPA zostało użyte muszą być odpowiednio oznaczone cyfrą 3 lub 7 znajdującą się w trójkącie ze strzałek, który jest symbolem recyklingu. Od 2011 r. wszystkie butelki dla niemowląt i dzieci są wolne od BPA, więc nie potrzebują takiego dodatkowego oznaczenia.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.